Четвертий тиждень триває карантин, або так звана – самоізоляція, коли свобода пересувань та навіть свобода вибору обмежується законодавчими вимогами.

Такі зміни в поведінці та нашому щоденному житті мають також спричиняти вплив на все, що оточує нас вдома, на роботі, в публічному інформаційному просторі та, звісно ж, у наших фінансових справах.

Як аудитори, ми хотіли би відкрити для Вас нюанси нашого щоденного робочого процесу та змін до нього, які вніс COVID-19.

Україна має свій аудиторський сезон, який приходить до нас щорічно з середини січня та по 30 квітня для публічних компанії, які звітують до Національної комісії цінних паперів, та по 1 червня для великих та середніх компаній, які мають опублікувати свою звітність, підтверджену аудитором, на вебсайті компанії. Таким чином, як Ви бачите, зараз ми знаходимось всередині річного обсягу роботи.

Важливо також звернути увагу, що українське законодавство дозволило змінити строки публікації фінансової звітності, що означає, що звітність може бути опублікована протягом трьох місяців після офіційного припинення карантину, але не пізніше 31 грудня 2020 року.

На додаток, з урахуванням того, що наша робота зазвичай потребує перевірки документів в офісі Клієнта, ми не можемо провести всі звичайні процедури. Таким чином, ці обмеження вимагають від нас додаткових кроків до відповідності Міжнародним стандартам аудиту та стандартам фінансового звітування.


Що це означає для компаній, які проходять аудит за 2019 рік?


1.  Фінансова звітність за 2019 рік

Оприлюднено роз’яснення Міжнародної федерації бухгалтерів про необхідність відповідного розкриття інформації. Компанії, що складають звітність за Міжнародними стандартами фінансової звітності, повинні робити відповідні розкриття згідно з МСФЗ 9, МСБО 1 про безперервність діяльності, припущення та оцінку певних ризиків.

Компанії, які звітують відповідно до українських національних стандартів бухгалтерського обліку та потрапляють до середньої категорії, повинні надавати письмове розкриття інформації про безперервність діяльності у вільній формі.

Якщо звітність буде містити всі необхідні розкриття певної інформації, то між вами та аудиторами не буде ніяких сюрпризів чи непорозумінь. Якщо частина інформації про безперервність діяльності у вашому звіті буде відсутня, це може буди відображено у висновку аудиторів до річної звітності за 2019 рік.

2.  Висновок аудиторів

Яким чином аудитори будуть відображати цю інформацію у своєму висновку?

Існує два способи: якщо вплив COVID-19 на ваш бізнес незначний, аудитори розглянуть такий вплив у своїх ключових питаннях, та їх думка буде не змінена. Однак, якщо вплив подій буде суттєвим для вашого бізнесу, то думка може бути модифікована.

Але ми знаємо, що всі наші клієнти бажають мати позитивний висновок аудиторів. Наша порада - коли ви отримуєте проект звіту від своїх аудиторів та перелік виявлених помилок, у вас є вибір коригування фінансової звітності та приміток для повного розкриття інформації, необхідної відповідно до стандартів звітності. Коригування фінансової звітності означає повторне надсилання її до контролюючих органів та опублікування на веб-сайті компанії з позитивним висновком аудиторів.

3.  Термін проведення аудиторських процедур

Чому аудит за 2019 рік буде тривати довше ніж зазвичай?

Відповідно до офіційного повідомлення Аудиторської палати України, існує перелік процедур, які аудитори повинні виконати для перевірки фінансової звітності підприємства, що знаходиться на карантині. Вказівки містять:

  • перегляд оцінки ризиків;
  • оцінка впливу карантину на бізнес;
  • розгляд питання безперервності діяльності;
  • оцінки, зроблені керівництвом;
  • розкриття інформації в примітках до фінансової звітності;
  • огляд нефінансової інформації (звіт керівництва);
  • аналіз відповідних приміток у нефінансовій інформації;
  • додаткові та альтернативні процедури аудиту для того, щоб аудитори мали відповідні та достатні докази для висловлення своєї думки

Тому ми хотіли б, щоб ви розуміли, що аудитори змушені вжити додаткових заходів, щоб мати можливість висловити свою думку. В іншому випадку, якщо кількість процедур недостатня, аудитори повинні висловити змінену думку чи відмову від думки з цього приводу.

Відмова від висновку означає, що аудитори не могли отримати відповідних та достатніх доказів для висловлення думки щодо фінансової звітності.

Тож краще обговорити додаткові процедури зі своїми аудиторами та зрозуміти, що такі вимоги є обов'язковими та допоможуть вашим аудиторам краще зрозуміти ваш бізнес та його фінансовий стан.

 

Бажаю Вам успіхів! А якщо у вас виникли запитання, звертайтесь до нас, ми залюбки допоможемо.


Зв'язатися з нами